Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym smarować łańcuch rowerowy?

2020-12-29
Czym smarować łańcuch rowerowy?

Smarowanie łańcucha rowerowego jest niezwykle ważne w celu zapewnienia mu wysokiego poziomu trwałości oraz uniknięcia ryzyka zerwania się go w najmniej spodziewanym momencie. Istnieje kilka podstawowych zasad, które mówią, kiedy i w jaki sposób należy dokonywać tej czynności. Aby wspomóc tego typu działania serwisowe, można zaopatrzyć się w profesjonalne płyny czyszczące oraz smary, zapewniające odpowiednie zabezpieczenie dla łańcucha przed korozją oraz rozciąganiem się.

Łańcuch rowerowy - jaką pełni funkcję?

Każdy doświadczony cyklista wie, że łańcuch to jeden z najważniejszych elementów w rowerze, o którego należy dbać ze szczególną starannością. Łańcuch stanowi medium pomiędzy nogami kierującego, a kołami roweru. Jest on główną częścią jednostki napędowej i przenosi energię wytworzoną przy pomocy kół zębatych połączonych z tzw. pedałami. Regularne czyszczenie oraz konserwacja tego elementu daje pewność, że pozwoli on na przejechanie licznych kilometrów z przyjemnością i bez zbędnych niespodzianek.

Jak należy dbać o łańcuch rowerowy?

Czynności serwisowych polegających na czyszczeniu i konserwacji łańcucha należy dokonywać regularnie oraz po zakończonej jeździe w trudnych warunkach atmosferycznych. Szczególnie ważne jest dokładne wyczyszczenie elementu po zimie, nawet jeśli rower stał cały sezon w garażu. W przypadku zaniedbania go może on zacząć skrzypieć, ciężko chodzić, a nawet rozciągnąć się lub zerwać w najmniej spodziewanym momencie. Niedopuszczalne jest czyszczenie i smarowanie łańcucha rowerowego raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu. Działając w ten sposób możemy zdziwić się, w jak szybkim tempie został on zużyty lub uszkodzony.

Aby wyczyścić łańcuch należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych elementów. Można zakupić profesjonalny odtłuszczacz pozwalający na łatwe zmycie nawet najcięższych zabrudzeń. Dobrym i polecanym produktem jest środek odtłuszczający marki Finish Line. Pozwala on na usunięcie przestarzałego brudu, smaru oraz substancji oleistych. Jest on całkowicie bezpieczny w użyciu, nie uczula oraz jest w 100% biodegradowalny. Poleca się go do odtłuszczania delikatnych części rowerowych takich jak np. uszczelki gumowe, tworzywa sztuczne, ale także łańcuchy. Do czyszczenia można także użyć specjalistycznych szczotek, które usuwają dodatkowe zabrudzenia zalegające pomiędzy ogniwami łańcucha. Warto wspomnieć, że do czyszczenia łańcucha można podjąć się także dwóch działań - zdjąć go z roweru lub pozostawić na zębatkach, co znacznie może ułatwić jego czyszczenie. Po tak wykonanej operacji można przystąpić do docelowego smarowania i konserwacji elementu.

Do smarowania warto wykorzystać profesjonalne substancje smarujące, które nie tylko zabezpieczają łańcuch przed korozją, ale także zapewniają jego odpowiednie smarowanie i poruszanie się po zębatkach przez długi okres. Polecanym smarem jest eBike All Weather Chain Lube Muc-Off, który jest niezwykle wydajnym produktem o dobrych właściwościach smarujących. Produkt ten jest zawarty w formie wygodnego aplikatora ułatwiającego nakładanie płynu. Smar syntetyczny jest przeznaczony do rowerów typu e-bike ze względu na wysoką jakość działania, dzięki czemu może on sprawdzać się nawet w najcięższych warunkach. Preparat pozostawia po sobie cienką warstwę odpychającą wodę i chroniącą ogniwa łańcucha rowerowego, dzięki czemu idealnie nadaje się na długie dystanse. Należy jednak pamiętać, aby definitywnie unikać kontaktu smaru z układem hamulcowym roweru, ponieważ może to doprowadzić do jego uszkodzenia lub problemów z działaniem, ze względu na wysokie właściwości smarujące substancji.

Rodzaje smarów rowerowych

W zależności od sposobu i miejsca użytkowania rowerów powstało kilka rodzajów smarów, używanych do konserwacji łańcuchów. Najpopularniejszym smarem jest tzw. Rolhoff, który nadaje się idealnie do smarowania w warunkach mokrych. Dostępne na rynku są także smary WET lub DRY, które odpowiednio przeznaczone są do wykorzystania w trudnych i mokrych warunkach oraz suchych i nieco lżejszych odmianach jazdy. Zastosowanie odpowiedniego typu smaru pozwala na zachowanie właściwego poziomu smarowania oraz zabezpiecza łańcuch przed szkodliwym oddziaływaniem trudnych warunków zewnętrznych. Dbając regularnie o konserwację oraz jego czyszczenie można zapewnić mu o wiele dłuższą żywotność niż w przypadku zaniedbywania tego typu czynności.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 791 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Świetna i profesjonalna obsługa
2024-04-22
wysyłka ekstremalnie szybka, produkty super, ale pakowanie zamówienia za 850zł w zawiązaną reklamówkę i worek kurierski to jakaś zbrodnia. Brak woreczków ochronnych od rzeczy raphy. Przykro się otwiera taką paczkę.
pixel