Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest bike fitting i dlaczego jest tak ważny?

2021-10-20
Co to jest bike fitting i dlaczego jest tak ważny?

Jazda na rowerze jest bardzo popularnym sportem wśród Polaków. Sprawia nie tylko przyjemność, ale również jest doskonałą formą treningu. Dostępność rowerów na rynku jest duża, a wybór właściwego nie jest prosty. Konieczne jest uwzględnienie wielu czynników, aby kupić odpowiedni model. Pomocna może się okazać usługa bike fitting.

Czym jest bike fitting?

Bike fitting to dopasowanie roweru do użytkownika, pod jego preferencję. Jest to złożony proces, podczas którego jednoślad zostaje w pełni dostosowanym do potrzeb rowerzysty. Jego zadaniem jest takie ułożenie poszczególnych elementów, aby jazda na rowerze była wygodna i bezpieczna, poprzez zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kontuzji. Bike fitting łączy w sobie usługę, która jest świadczona przez wykwalifikowaną osobę zazwyczaj fizjoterapeutę. Odpowiada on nie tylko za ustawienia sprzętu, ale również odpowiednią podstawę cyklisty podczas przejażdżki. Ponadto rozpoznaje błędne mechanizmy kompensacyjne, które należy zmienić. Celem bike fittingu, jest indywidualny dobór ustawień roweru w oparciu o biomechanikę i anatomię użytkownika. Łączy w sobie elementy wiedzy z dziedzin: anatomii, fizjoterapii, biomechaniki, a także aerodynamiki i ergonomii.

Jeszcze do niedawna bike fitting był domeną wśród sportowców, teraz każdy może zmodyfikować sprzęt pod swoje indywidualne potrzeby. Dobrze dopasowany rower oraz pozycja podczas jazdy znacznie przyczynia się do komfortowej przejażdżki, a także satysfakcjonujących wyników.

Jakie są zalety bike fitting’u?

Główną zaletą bike fitting’u jest profesjonalne dopasowanie urządzenia, bez względu na to czy jest to rower górski czy szosowy, na potrzeby użytkownika. Właściwe dostosowanie roweru znacząco zabezpiecza zdrowie. Profesjonalny bike fitting jest przeprowadzany przez fizjoterapeutę, który doskonale zna ludzkie ciało i posiada wiedzę, jak powinno pracować, aby osiągnąć maksimum możliwości, nie narażając się przy tym na kontuzję.

Bike fitting odbywa się to bardzo szczegółowo, zaczynając od wywiadu, który dotyczy obciążeń treningowych, dyskomfortu czy bólu odczuwanego podczas jazdy, a także omówienie wcześniejszych kontuzji i ewentualnych problemów odczuwanych w trakcie treningu. Następnie przeprowadzane są testy sprawnościowe, które określają indywidualne możliwości biochemiczne i anatomiczne cyklisty. W dalszej części następuje odpowiednie ustawienie geometrii ramy, rodzaju i wysokości siodełka, kierownicy i pedałów. To wszystko wpływa na zalety bike fittingu, do których można zaliczyć:

  • w pełni komfortową jazdę,
  • uniknięcie ryzyka wystąpienia dokuczliwych lub groźnych dla zdrowia kontuzji,
  • odciążenie kręgosłupa,
  • odpowiednio dopasowane siodełko pozwoli uniknąć nacisku na newralgiczne miejsca, a także zapobiegnie otarciom na udach,
  • właściwe dopasowane pedały i ramiona korby pozwolą na osiągnięcie większych prędkości i znaczącego przyspieszenia,
  • lepszą zwrotność i kontrola nad rowerem,
  • stworzenie idealnych warunków do wykorzystania w pełni fizycznego potencjału.

Kto korzysta z usługi bike fitting?

Kiedyś z usługi bike fittingu korzystali głównie profesjonalni kolarze. Dzisiaj jest dostępna dla każdego, zaczynając od dzieci po osoby dorosłe bez podziału na amatorów i zawodowców.

To usługa dla każdego, kto ceni sobie komfort i wygodę jazdy na rowerze. Warto udać się do profesjonalnego salonu, gdzie odpowiednie osoby dopasują rower tak, aby jazda na nich była czystą przyjemnością. Cała usługa trwa kilka godzin. Odbywa się przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu. Najczęściej na bike fitting decydują się osoby, które dużo czasu poświęcają na wycieczki rowerowe.

Ile kosztuje bike fitting?

Przeciętna cena za profesjonalnie przeprowadzony bike fitting plasuje się w okolicach 600 zł. Kwota może wydawać się spora, ale korzyści, które zostaną uzyskane po profesjonalnym dopasowaniu urządzenia, są znacznie ważniejsze. Jeśli rower będzie regularnie użytkowany niezależnie, czy amatorsko czy zawodowo warto ponieść koszty jego odpowiedniego dopasowania, tym bardziej że jest to jednorazowy wydatek. Decydując się na bike fitting, cyklista dba o swoje zdrowie, bezpieczeństwo, komfort i wygodę podczas jazdy. Wyklucza również ryzyko najczęstszych urazów i kontuzji.

Nieważne, czy ktoś jest zawodowcem, czy amatorem dobrze dopasowany rower to kluczowy czynnik mający wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ponadto pozwoli na osiąganie lepszych wyników i wykorzystania w pełni potencjału. To wszystko zapewni usługa bike fittingu, która zyskuję coraz większą popularność.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 894 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Bardzo szybka dostawa
2024-05-22
nie mam uwag, wszystko OK.
pixel