Absolutnie niezbędne wyposażenie rowerzysty – kaski
Kask rowerowy to jedno z najważniejszych akcesoriów w wyposażeniu kolarza. Choć polskie prawo nie wymaga stosowania kasków rowerowych, ich konieczność nie powinna podlegać wątpliwości - to wybór zdroworozsądkowy, zwłaszcza, w przypadku dzieci. Kask chroni przed urazami głowy podczas upadków, które niestety mogą przydarzyć się nawet na prostej drodze.
Ubranie kasku niczego nie utrudnia, a może jedynie pomóc. Kiedy jednak zdecydujemy się już na jego zakup, stajemy przed szeroką ofertą rynkową, na której w różnych półkach cenowych znajdziemy mnóstwo różniących się od siebie wersji kasków. Który będzie najlepszym, to już kwestia specyfiki jazdy na rowerze oraz indywidualnych potrzeb kolarza. W dzisiejszym artykule postaramy się więc przybliżyć nieco specyfikę samych kasków i to, czym kierować się podczas ich zakupu.
Rodzaje kasków rowerowych
- Kaski MTB - Dobrze wentylowana i wytrzymała skorupa kasku wyposażona w daszek chroniący przed promieniami słonecznymi oraz ewentualnymi gałęziami atakującymi z góry to definicja najlepiej oddająca charakter kasku górskiego. To jeden z najpopularniejszych w Polsce wariantów, co nie dziwi z uwagi na to, że i rowery MTB wiodą prym wśród jednośladów.
Dobrym przykładem porządnego, choć wciąż niedrogiego kasku MTB jest kask Kross Havoc, wyposażony w aż 28 otworów wentylacyjnych i wykonany w technice in-mould.
- Kask szosowy to z kolei przede wszystkim bardziej aerodynamiczna budowa i dość agresywny wygląd. Kaski szosowe, w przeciwieństwie do kasków MTB nie posiadają daszka. Są za to niezwykle wytrzymałe i skutecznie chronią głowę przed zderzeniem z twardą szosą. Dobrym przykładem będzie tu kask szosowy Bontrager Stravos.
- Kask Full-Face swoim wyglądem przypomina kaski z motocyklowego enduro. Jego zadaniem jest ochrona nie tylko czaszki, ale i szczęki, głównie podczas sportów zjazdowych. Jego budowa pozwala na swobodne stosowanie gogli podczas jazdy.
- Kaski do BMX - przypominające kształt orzecha kaski są znacznie bardziej wytrzymałe niż kaski do MTB czy kaski szosowe, jednak są też cięższe i twardsze, z mniejszą ilością otworów wentylacyjnych. Kaski do BMX są także częstym widokiem pośród deskorolkarzy i rolkarzy.
- Kaski miejskie - stylowe i eleganckie, choć oczywiście zapewniające jednocześnie odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Często mniej przewiewne i mało aerodynamiczne, za to doskonałe podczas opadów deszczu.
- Kaski do jazdy na czas - aerodynamiczna budowa pozwala na osiąganie lepszych prędkości podczas wyścigu, choć często kosztem mniejszej wentylacji.
- Kaski do Enduro - wywodzące się z kasków MTB, kaski enduro mają bardziej rozbudowany tył, który lepiej chroni i przylega do głowy.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Pierwszym i kluczowym punktem jest tu zdecydowanie rozmiar kasku. Kask rowerowy musi przede wszystkim dobrze leżeć. Zapięty kask rowerowy nie pozostawia żadnego luzu - powinien być dopasowany na tyle dobrze, byśmy nie mogli go ruszyć. Nie może być oczywiście za ciasny, dlatego uciskający kask to też duży problem. Podczas wyboru nie warto więc decydować się na kask ładniejszy, a ten, który lepiej leży.
Ochrona jest niewątpliwie najważniejszą funkcją, jaką spełnia kask. Niestety, ciężko sprawdzić ją samodzielnie. Z tego też powodu zawsze należy zwracać uwagę na to, czy kask posiada odpowiednie certyfikaty, a więc przede wszystkim czy spełnia on normę EN 1078.
Ważną rolę odgrywa tu też technologia wykonania. Większość kasków wykonuje się dziś w technologii in-mold, polegającej na wtryskiwaniu spienionego polistyrenu do formy, gdzie znajduje się już szkielet kasku z tworzywa sztucznego. Jednolita konstrukcja sprawia, że kask jest lekki, ale niesamowicie wytrzymały. Producenci wciąż szukają jednak nowości, takich jak technologia MIPS (multi-directional impact protection system), gdzie kask składa się ze skorupy zewnętrznej oraz wewnętrznej wkładki. Podczas upadku skorupa będzie miała pewien ograniczony zakres ruchów, który zredukuje siły działające na głowę.
Różnice między tanim, a drogim kaskiem
Decydując się na zakup kasku warto uprzednio zrobić mały przegląd oferty. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że tanie i drogie kaski różnią się znacząco między sobą i te pierwsze, niestety często wybierane, mogą nie spełniać wymogów i standardów bezpieczeństwa.
Wykluczając jednak z grupy omawianych kasków te, które nie przeszły odpowiednich testów i nie powinny być (lub nie zostały) dopuszczone do sprzedaży jako kaski ochronne, przyjrzyjmy się różnicom między kaskom do 100 złotych i kaskom powyżej 100 złotych. W obydwu grupach można już znaleźć dobre, warte inwestycji kaski, które posłużą przez lata o ile nie zostaną narażone na uszkodzenia. Jedyną różnicą między nimi zdają się być użyte podczas produkcji materiały i technologie. Kaski droższe są zwykle nieco lżejsze, z większą ilością rozmiarów do wyboru oraz dodatkowymi gadżetami takimi jak siatka chroniąca przed owadami.
Dlaczego powinniśmy nosić kaski?
Choć obowiązujące obecnie w Polsce przepisy nie narzucają na rowerzystów obowiązku stosowania kasków rowerowych, organizacje rowerowe nieustannie naciskają na urzędników Unii Europejskiej o zmianę przepisów. Kaski są w stanie zapewnić bezpieczeństwo przed urazami czaszki i to właśnie one przyjmują większość siły uderzenia podczas upadku. Jazda bez kasku, choć dopuszczalna, jest generalnie odradzana, zwłaszcza tym, którzy regularnie jeżdżą rowerem. Istnieje wiele udokumentowanych przypadków, w których kask mógł zapobiec rozległym uszczerbkom na zdrowiu.
Zupełnie inaczej wygląda sprawa zakładania kasku dzieciom. Tu większość krajów UE zgodnie przyznaje, że to obowiązek rodzica i określa przepisami konieczność jego stosowania. Należy pamiętać, by kask posiadał odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego faktyczną jakość. Stosowność zakładania kasku dziecku właściwie nie powinno podlegać wątpliwościom - dzieci są mniej widzialne na drodze, mniej pewne swojej jazdy i generalnie nie mogą samodzielnie podejmować decyzji odnośnie własnego bezpieczeństwa. Oznacza to, że to w rękach rodziców leży pamięć o stosowaniu kasku przy każdej wyprawie dziecka na rower. To mały krok, który może uratować życie dziecka. Warto przy tym pamiętać, że obowiązek noszenia kasku dotyczy zarówno dziecka jadącego samodzielnie, jak i tego przewożonego w przyczepce rowerowej albo foteliku.