Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pierwszy rower dla dziecka – biegowy czy z kółkami podporowymi?

2022-10-25
Pierwszy rower dla dziecka – biegowy czy z kółkami podporowymi?

Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest niezwykle ważne dla rozwoju dziecka. Kiedy maluch w pełni opanuje umiejętność chodzenia, można spróbować jazdy na rowerze. To świetny sposób, aby rozwijać motorykę oraz równowagę u najmłodszych. Jednak wiele rodziców zastanawia się, jaki model będzie najbardziej odpowiedni. Można wybrać rowerek biegowy bądź z dodatkowymi kółkami. Zatem, który będzie lepszy?

Kiedy warto wybrać pierwszy rower dla dziecka?

Dzieci, które dobrze sobie radzą z chodzeniem i bieganiem, mogą rozpocząć swoją przygodę z jazdą na rowerze. Jednak, kiedy maluch powinien rozpocząć swoją przygodę rowerową? To jest bardzo indywidualna kwestia. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Do jazdy na rowerze konieczne jest dobrze opanowane chodzenie, stąd też część maluchów może siadać na rower, mając już 18 miesięcy, natomiast inne będą na to gotowe w okolicach 2 roku życia. W tym okresie najlepiej jest kupić rowerek biegowy, który nie ma pedałów. Takie jednoślady bazują na naturalnych odruchach chodzenia. Co ważne, dziecko musi swobodnie dotykać stópkami podłoża. Z powodzeniem można również wybrać model z trzema lub czterema kółkami tak, aby mały rowerzysta miał zapewnioną większą stabilność.

Rower biegowy Woom 1

Rower dziecięcy biegowy Woom 1

Jakie są zalety rowerka z kółkami bocznymi, a jakie rowerka biegowego?

Oba modele jednośladów mają swoje zalety. Do atutów rowerka z bocznymi kółkami można zaliczyć:

 • stabilną konstrukcję;
 • dodatkowe kółka skutecznie zapobiegające wywrotkom,
 • rozwój równowagi;
 • kształtowanie koordynacji ruchowej;
 • oswajanie się z prędkością.

Z kolei rowerek biegowy dla dziecka cechuje się następującymi zaletami:

 • świetne przygotowanie przed jazdą na większym rowerze bez dodatkowych kółek;
 • wzmacnia mięśnie;
 • uczy równowagi;
 • wymusza prawidłową postawę ciała podczas jazdy;
 • daje możliwość ćwiczenia skupienia;
 • uczy planowania, przewidywania i orientacji w terenie;
 • duży wpływ na ogólny rozwój dziecka.

Który model będzie lepszy jako pierwszy rower dla dziecka?

Większość rodziców jako pierwszy jednoślad dla swojej pociechy wybiera rowerek biegowy. Dla dzieci to świetna okazja, aby nauczyło się równowagi i opanowało ruchy kierownicą. Dodatkowo model ten jest prosty w obsłudze i pozwala wprowadzić dziecko w świat wycieczek rowerowych. Biegówka jest doskonałym wyborem w przypadku najmłodszych dzieci, ponieważ podczas jazdy mają one kontakt z podłożem, dzięki czemu ryzyko utraty równowagi jest ograniczone do minimum. Dodatkowo na prostej drodze maluch nie rozwinie większej prędkości. Dla większości rodziców rowerek biegowy jest lepszym wyborem niż jednoślad z trzema lub czterema kółkami. Podobnie uważają specjaliści z zakresu fizjoterapii. Ich zdaniem rowerek biegowy jest znacznie lepszym rozwiązaniem dla maluchów. Głownie dlatego, że model ten wymusza utrzymanie prostej postawy ciała oraz kontroli równowagi.

Jakie są korzyści z jazdy na rowerku biegowym?

Rowerek biegowy uczy maluchy prawidłowej postawy, rozwija koordynację ruchową, ponadto wpływa na wzrost siły oraz wytrzymałości. To doskonały wybór na pierwszy jednoślad. Co ważne, dziecko może na nim jeździć, jak tylko opanuje chodzenie. Początkowo jazda bardziej przypomina chodzenie z biegówką między nogami. Jednak z czasem maluchy siadają na siodełku i próbują się odpychać. Rower bez pedałów dla dziecka jest prosty w obsłudze. Sama technika jazdy nie sprawia trudności z jej opanowaniem, dlatego też biegówki świetnie przygotowują dzieci do późniejszej jazdy na większym rowerze.

Czy zaczynając od rowerka biegowego, dziecko powinno przesiąść się na rower z kółkami bocznymi czy już rower bez pomocy?

Jeżeli dziecko dobrze opanuje jazdę na biegówce, wówczas można pomyśleć o nieco większym rowerze. Jednak należy pamiętać, że montaż dodatkowych kółek nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ będzie to duży krok w tył w nauce jazdy. Biegówki świetnie rozwijają umiejętność równowagi, dzięki czemu po doskonałym opanowaniu techniki, dziecko spokojnie może przesiąść się na rower dwukołowy bez dodatkowych kółek.

Rower dziecięcy Woom 2

Rower dziecięcy Woom 2

Jazda na rowerze to świetny sposób na ogólny rozwój dziecka. To także doskonała okazja do większej aktywności fizycznej, nabywania nowych umiejętności i doświadczeń. Wycieczki rowerowe z pewnością dostarczą wielu wrażeń oraz frajdy małym rowerzystom.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 753 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-14
Super
2024-04-13
Szybka wysyłka, super rower, bardzo dobry kontakt ze sprzedawcą
pixel