Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

TOP 5 naszych ulubionych tras rowerowych w Polsce

2021-06-22
TOP 5 naszych ulubionych tras rowerowych w Polsce

Niezależnie od lokalizacji naszego odpoczynku warto zabrać ze sobą rower, ponieważ trasy rowerowe, które powstają w Polsce, mają coraz lepszy standard. Stają się bardziej atrakcyjne i zróżnicowane pod względem stopnia zaawansowania. Dzięki temu przejażdżki rowerowe będą przyjemniejszą formą aktywnego spędzania wolnego czasu.

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej?

Przed każdą wycieczką należy zweryfikować stan roweru. Warto sprawdzić, czy jest w pełni sprawny i posiada wymagane wyposażenie. Wybierając trasę rowerową, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej parametrami. Upewnić się, że poziom trudności, jest odpowiedni dla naszych możliwości oraz czy typ naszego roweru jest do niej dostosowany, choć jeśli mamy rower górski lub trekkingowy to możemy mieć pewność że sprawdzi się on w każdym przypadku. Należy również zadbać o odpowiednie ubrania, a także niezbędne akcesoria jak np. mapę, bidon, czy małą apteczkę.

Jakie trasy rowerowe warto wybrać?

W każdym rejonie Polski znajdują się ścieżki rowerowe, które będą doskonałą alternatywą do spędzania wolnego czasu. Poniżej znajduje się zestawienie 5 ulubionych tras, które warto wypróbować.

  1. Trasa rowerowa – Półwysep Helski

Półwysep Helski znany jest z przepięknych widoków i doskonałych warunków do uprawiania sportu w tym jazdy na rowerze. Wycieczkę warto rozpocząć w Helu, podziwiając naprzemiennie lasy i piaszczyste plaże Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Trasa biegnie przez Juratę, Jastarnię, Kuźnicę, Chałupy, Władysławowo, Swarzewo i kończy się w Pucku.

Dystans do pokonania: ok. 45 km

Poziom jej trudności: łatwy.

Trasa została zmodernizowana i niemal w całości jest utwardzona. Szlak ten uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Polsce.

  1. Trasa rowerowa – Białowieski Park Narodowy

Północny-wschód Polski to rejon Podlasia, który słynie z kompleksów leśnych, parków narodowych i krajobrazowych, a także z czystych rzek i jezior. Trasa rozpoczyna się w Narewce, prowadzi przez Kosy Most i kończy się we wsi Stare Masiewo.

Dystans do pokonania: ok. 22 km

Poziom trudności: bardzo łatwy.

Szlak rowerowy biegnie przez Białowieski Park Narodowy. Teren ten jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody. Można tutaj podziwiać niezliczoną ilość gatunków roślin oraz zwiedzić ostoję żubrów, leśną kolejkę wąskotorową, a także podziwiać trzy różne typy lasów. Warto wydłużyć wycieczkę i w miejscowości Kosy Most udać się na szlak Carska Tropina, gdzie mieści się wieża widokowa.

  1. Trasa rowerowa – Jurajski Szlak Orlich Gniazd

Południowa część Polski również słynie z malowniczych tras rowerowych. Jedna z nich prowadzi od Krakowa do Częstochowy. Nazwa trasy pochodzi od zamków zwanych Orlimi Gniazdami. Dużą zaletą tego szlaku jest jego bardzo dobre oznakowanie.

Dystans do pokonania: ok. 190 km

Poziom trudności: średni.

Teren jest różnorodny, dlatego można podziwiać tutaj: ruiny kilku zamków, skały, jaskinie oraz piękną przyrodę. To jeden z najstarszych szlaków rowerowych w Polsce.

  1. Trasa rowerowa – Winny szlak rowerowy

Województwo lubuskie to kolejne miejsce ze świetnym szlakiem rowerowym. Trasa rozpoczyna i kończy się w Zielonej Górze, tworząc pętle. Biegnie przez: Stary Kisielin, Przytok, Zabór, Droszków, Nowy Kisielin. Miłośnicy dobrego wina z pewnością będą bardzo zadowoleni, ponieważ szlak znajduje się wśród lubuskich winnic.

Dystans do pokonania: ok. 30 km

Poziom trudności: średnio-zaawansowany.

Podczas wyprawy można nie tylko podziwiać winnicę, ale także dowiedzieć się więcej o uprawie winorośli i produkcji wina. Degustacja jest niewskazana, ale zawsze można dokonać zakupu trunku na inną okazję.

  1. Trasa rowerowa – Jezioro Czorsztyńskie

To najtrudniejsza trasa z wymienionych w zestawieniu. Jej zaawansowanie uzależnione jest od serpentynowych zjazdów, a także licznych przewyższeń. Pętla trasy rozpoczyna i kończy się w Niedzicy, a prowadzi przez: Falszyn, Dębno, Maniowy, Kluszkowce i Czorsztyn.

Dystans do pokonania: ok. 40 km

Poziom trudności: zaawansowany.

Trasę rowerową wyróżniają słynne zabytki architektury, zapierające dech w piersiach widoki górskiego krajobrazu w tym panorama Pienin czy Tatr, a także przepiękne jezioro Czorsztyńskie.

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się turystyka rowerowa. Co roku przybywa ścieżek rowerowych i specjalnych szlaków. Każdy wie, że sport to zdrowie a regularna jazda na rowerze przyczynia się do zmniejszenia ryzyka występowania wielu chorób. Taka aktywność doskonale wpływa na naszą psychikę poprzez zmniejszenie stresu oraz poprawę samopoczucia

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 894 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Towar spełnia moje oczekiwania. Ekspresowa przesyłka, towar w bardzo dobrej cenie
2024-05-22
Mimo niezbyt dobrego początku ,skończyło się pozytywnie.Pan Krzysztof ze sklepu internetowego znalazl sposób na zadowolenie mnie ,chociaż za gadżety i tak zapłaciłem innej osobie.(montaż roweru)Pozdrawiam
pixel