Pierwszy rower wyścigowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Rowery wyścigowe, czyli szosowe, przez wiele lat użytkowane były prawie wyłącznie przez profesjonalnych kolarzy. W ostatnim czasie stały się jednak popularne także wśród amatorów, urastając do rangi modnych rowerów codziennego użytku. Czym powinien się charakteryzować dobry rower wyścigowy?
Kto zwykle decyduje się na zakup roweru wyścigowego?
Na zakup roweru wyścigowego decydują się zazwyczaj osoby, które chcą pokonywać długie dystanse w krótkim czasie i lubią szybką jazdę po gładkiej nawierzchni. Jednoślady tego typu doskonale nadają się dla ludzi spragnionych sportowych emocji i związanej z prędkością adrenaliny. Nie nadają się do dróg innych niż asfaltowe, wybierają je więc rowerzyści świadomi swoich potrzeb, skupieni na jednym rodzaju jazdy.
Charakterystyka roweru wyścigowego
Rower wyścigowy został zaprojektowany tak, by zapewnić możliwość przejechania długiego dystansu w jak najkrótszym czasie. Jednoślady tego typu są lekkie, aerodynamiczne i mają na celu dostarczać jak największą przyjemność z szybkiej jazdy. Wyposażone są w twarde i cienkie opony o szerokości około 23–25 milimetrów, posiadające bardzo skromny bieżnik lub całkowicie go pozbawione.
Cechą charakterystyczną rowerów wyścigowych jest wykrzywiona kierownica, nazywana potocznie barankiem, która pozwala zmniejszyć opór powietrza i osiągnąć maksymalną wydajność jazdy. Kierownica może być trzymana w położeniu górnym i dolnym. Jej szerokość powinna być dostosowana do szerokości barków kolarza. Rowery wyścigowe są dostosowane do jazdy po gładkiej drodze asfaltowej.
Ile waży rower wyścigowy?
Rowery wyścigowe posiadają smukłe ramy wykonane z aluminium lub włókna węglowego, co sprawia, że są niezwykle lekkie. Ich waga, w zależności od modelu, waha się od 6 do 10 kilogramów. Zaawansowane technologicznie modele z ramą karbonową mogą być jeszcze lżejsze.
Ile przerzutek ma rower wyścigowy?
Rowery wyścigowe wyposażone są najczęściej w przerzutkę tylną i przerzutkę przednią oraz jedenastobiegową manetkę.
Rower wyścigowy elektryczny
Na rynku dostępne są również elektryczne rowery wyścigowe. Obowiązujące prawo ogranicza maksymalną prędkość wspomagania do 25 km/h, co w warunkach szosowych jest prędkością łatwo osiąganą nawet przez średnio zaawansowanych kolarzy, silnik elektryczny nie jest więc przydatny podczas jazdy po płaskim terenie, doskonale sprawdza się jednak podczas pokonywania wzniesień. Ze względu na dodatkową wagę napędu, elektryczne rowery wyścigowe są cięższe od ich klasycznych odpowiedników. Ich waga wynosi około 12 kilogramów.
Warto zaznaczyć, że w jednośladach tego typu montowany jest napęd „odchudzony”, generujący mniejszą moc niż silniki elektrycznych rowerów MTB, wciąż jednak wystarczającą w warunkach szosowych.
Rodzaje rowerów wyścigowych
Wśród rowerów wyścigowych można wyróżnić kilka ich rodzajów. Są to:
- klasyczny rower szosowy, najbardziej popularny wśród niezawodowych kolarzy,
- rower szosowy czasowy, posiadający ultralekką ramę z włókna węglowego i wyposażony w dodatkowy element na kierownicy, który umożliwia położenie się na niej i zniwelowanie oporu powietrza,
- rower triathlonowy, zbliżony parametrami do roweru szosowego czasowego, który dzięki specyficznemu ustawieniu siodełka pozwala mięśniom przystosować się do biegu,
- rower torowy, przeznaczony do jazdy po torze kolarskim, pozbawiony hamulców i przerzutek,
- rower gravelowy, czyli rower szosowy przystosowany także do jazdy w terenie, pozwalający na zamontowanie błotników i bagażników.
Na co zwrócić uwagę przy kupnie roweru wyścigowego?
Przy kupnie roweru wyścigowego należy zwrócić uwagę na jego ramę, która musi być zarówno wytrzymała, jak i lekka. W rowerach podstawowej i średniej klasy montowana jest zazwyczaj rama aluminiowa, z kolei w rowerach wysokiej klasy rama została wykonana z włókna węglowego. Włókno węglowe jest niewątpliwie lżejsze i zapewnia lepszą amortyzację wstrząsów, równocześnie jednak jest znacznie trudniejsze w naprawie w wypadku awarii lub usterki.
Trek Emonda SL 5 Disc 2022
Osoby, którym zależy na zwiększeniu przyjemności jazdy, zalecany jest zakup roweru z karbonowymi widelcem i sztycą. Wybierając rower wyścigowy, koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na napęd oraz system hamulcowy, a także na dopasowanie ramy do wzrostu, w czym pomocne są specjalne tabele, dostępne do pobrania w internecie. Nie bez znaczenia pozostaje również cena. Ile kosztuje rower wyścigowy? W zależności od klasy jednośladu, jego cena waha się od 10 tysięcy do nawet ponad 40 tysięcy złotych.