Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najlepsze okulary na rower - jak je wybrać?

2021-05-28
Najlepsze okulary na rower - jak je wybrać?

Okulary rowerowe to jedna z rzeczy, której nie może zabraknąć w garderobie rowerzysty. Ich głównym zadaniem jest ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale pełnią również funkcję ochronną przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, które mogą dostać się do oka podczas jazdy. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów modeli oraz typów okularów. Można wybierać między tradycyjnymi okularami wyposażonymi w soczewki chroniące przed promieniowaniem UV, okularami polaryzacyjnymi lub fotochromatycznymi. Oprócz tego okulary rowerowe różnią się od siebie także kształtem i kolorem soczewek. Wszystko to sprawia, że wybór odpowiednich okularów rowerowych może być bardzo trudny. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się dokładniej z ofertą sklepów i opiniami innych osób, żeby wiedzieć jaki model wybrać.

Jakie okulary rowerowe wybrać?

Wybierając okulary rowerowe, należy kierować się kilkoma właściwościami i parametrami. Po pierwsze okulary rowerowe powinny mieć odpowiednie soczewki dobrane do naszych potrzeb, terenu, w jakim jeździmy oraz naszego stylu jazdy. Innych okularów będzie potrzebował rowerzysta startujący w zawodach XC, rowerzysta szosowy lub zwykła osoba jadąca na weekendową wycieczkę rowerową. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed zakupem przeanalizować nasze potrzeby i to, gdzie i jak będziemy tych okularów używać. Wiedząc, czego potrzebujemy, będziemy mogli zainwestować w okulary, które zapewnia wymagany komfort podczas jazdy. Jasność soczewek definiowana jest na podstawie pięciu kategorii:

  • Kategoria 0soczewki przeźroczyste lub w kolorze żółtym, przepuszczające 80 – 100 % światła. Zalecane na słabe warunki oświetleniowe oraz pełniące głównie funkcję ochronną. Żółte szkła często wykorzystywane są przez rowerzystów górskich jeżdżących w lesie podczas mocnego zachmurzenia nieba, ponieważ rozjaśniają i wyostrzają wzrok gorszych warunkach oświetleniowych.
  • Kategoria 1 – przepuszczalność światła na poziomie 43 – 80 %, wykorzystywane najczęściej podczas zachmurzenia.
  • Kategoria 2 - przepuszczalność światła na poziomie 18 – 43 %
  • Kategoria 3 - przepuszczalność światła na poziomie 8 – 18 %, to najpopularniejsze rozwianie na słoneczne dni
  • Kategoria 4 – najciemniejsze soczewki o współczynniku przepuszczalności 3 -8 %, stosowane w bardzo mocnym słońcu lub podczas słonecznego dnia w zimie, gdy śnieg odbija sporą część światła.

Oczywiście każda soczewka chroniąca przed słońcem oprócz zaciemnienia powinna posiadać także filtr UV, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Dobrej jakości okulary zazwyczaj posiadają filtr UV 400, który chroni przed promieniowaniem UVA UVB i UVC.

Okulary Aplina Draff

Okulary Alpina Draff

Nie ma okularów w pełni uniwersalnych, które sprawdza się w każdych warunkach. Jednak istnieje rozwiązanie, które zapewni dużo większą uniwersalność, niż tradycyjne okulary przeciwsłoneczne. Okulary wyposażone w soczewki fotochromowe mogą być z powodzeniem używane w warunkach zmieniającego się oświetlenia. Dzięki zastosowaniu specjalnego materiału, soczewki tego typu zostały skonstruowane w taki sposób, że reagują na zmiany oświetlenia. Oznacza to, że szkła w okularach fotochromowych same przyciemniają się w słoneczny dzień, a np. po wjechaniu do gęstego lasu lub w sytuacji, gdy słońce schowa się za chmurami, samoistnie się rozjaśniają. Jest to zdecydowanie droższe rozwiązanie od tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych, ale daje nieporównywanie większe możliwości. Z okularów fotochromowych korzystają najczęściej rowerzyści preferujący jazdę w terenie, gdzie oświetlenie zmienia się bardzo często.

Również względy estetyczne nie są tutaj bez znaczenia. Okulary rowerowe występują w różnych kształtach, które powinniśmy dobierać do kształtu naszej twarzy, aby prezentowały się one estetycznie. Kształt okularów ma wpływ także na stopień ochrony oczu. Dobrze dopasowane okulary będą szczelnie przylegać do twarzy i zapewniać bardzo dobrą ochronę przed błotem, pyłem i innymi zanieczyszczeniami, które mogłyby się dostać do oczu rowerzysty.

Okulary Alpina Twist Five HR CM+

Okulary Aplina Twist Five HR CM+

Ceny okularów rowerowych wahają się w granicach 69 – 329 zł, gdzie najtańsze modele zapewniają podstawową ochronę przed promieniowaniem UV, natomiast te najdroższe to okulary wyposażone w szkła fotochromowe. Bez względu na to, na jakie okulary nas stać, warto w nie zainwestować, ponieważ to właśnie dzięki okularom, nasze oczy są zabezpieczone podczas jazdy przed promieniowaniem UV oraz różnego rodzaju zanieczyszczeniami.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 792 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Sklep warty polecenia. Zamówienie zrealizowane szybko i profesjonalnie
2024-04-22
syn zadowolony z roweru
pixel