Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki kask rowerowy wybrać?

2020-12-29
Jaki kask rowerowy wybrać?

Kask rowerowy to obowiązkowy element wyposażenia cyklisty, który chroni go przed ewentualnymi uszkodzeniami głowy podczas wypadku lub wywrotki. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego rodzaju kasku do sposobu użytkowania roweru oraz jego przeznaczenia. W zależności od tego czy pojazd jest użytkowany w miejskiej dżungli czy w terenie, należy odpowiednio dobrać rodzaj kasku, tak aby mógł on chronić rowerzystę przed uszkodzeniem ciała, a w szczególności czaszki. Maksymalną ochronę można zapewnić sobie tylko wtedy, kiedy kask będzie idealnie dobrany do bryły głowy oraz terenu w jakim porusza się cyklista.

Rodzaje kasków rowerowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli kasków rowerowych w zależności od przeznaczenia. Tak samo jak w przypadku rowerów, są one dostosowane do stylu jazdy oraz terenu. Najpopularniejsze modele są sygnowane jako MTB, szosowe oraz uniwersalne. Każdy z modeli posiada inne modyfikacje oraz stworzony jest z odmiennych materiałów. Warto wiedzieć, że odpowiedni dobór kasku ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale także komfort jazdy.

Kask służy przede wszystkim do jednego celu - ochrony głowy kolarza podczas wypadku. W zależności od terenu po jakim porusza się cyklista, jego głowa narażona jest na różne uszkodzenia. Rodzaj kasku dostosowuje się kształtem, wagą oraz stopniem zabudowania w zależności od warunków użytkowania. Podczas górskich wycieczek bardzo dobrze sprawdzi się kask typu MTB, który jest w pełni zabudowany i zapewnia najwyższy poziom ochrony. Kupując sprzęt służący do jazdy w mieście, należy także zwrócić uwagę na jakość wykonania, ponieważ podczas kolizji z samochodem dochodzi do dużych przeciążeń i ryzyka uszkodzenia mózgu.

Podróżując rowerem szosowym, najlepszym rozwiązaniem będą kaski zbliżone kształtem do kropli wody. Są one niezwykle opływowe, co przyczynia się do komfortu użytkowania. Profesjonalne modele są tak aerodynamiczne, że nie mają niemalże praktycznie oporów. Ich budowa zapewnia więc nie tylko bezpieczeństwo, ale także ułatwia poruszanie się.

W przypadku częstych podróży po górskich stokach lub lasach, warto zainwestować w kask MTB lub tzw. full face, który chroni całą twarz i głowę przed uszkodzeniami mechanicznymi w wyniku wypadku. Kaski tego typu są nieco bardziej rozbudowane od zwykłych, dlatego mamy możliwość dostosowania ich wyglądu znacznie bardziej niż w przypadku modeli szosowych. Do kasków MTB moda na aerodynamikę dociera bardzo powoli, dlatego posiadają one liczne otwory wentylacyjne, które pozwalają na zapewnienie odpowiedniego chłodzenia powierzchni głowy nawet w upalne dni. Kaski typu full face przypominają wyglądem motocyklowe, są jednak znacznie lżejsze i nieco mniej trwałe. Wynika to ze znacznie mniejszych prędkości jakie są osiągane za pomocą rowerów. Warto także wspomnieć, że ich budowa umożliwia korzystanie z gogli rowerowych chroniących oczy.

Ostatnim typem kasku jest uniwersalny „orzeszek”, który jest jednym z najstarszych oraz najbardziej wytrzymałych produktów. Niestety nie jest on zbyt atrakcyjny stylistycznie, dlatego coraz mniej osób sięga po ten typ ochrony. Ten typ kasku jest najczęściej wybierany przez osoby jeżdżące na rowerach typu BMX, ponieważ idealnie chroni głowę podczas uderzenia o beton lub asfalt. W tym przypadku wentylacja, aerodynamika oraz wygląd schodzą na drugi plan - tutaj liczy się przede wszystkim wytrzymałość i wysoki poziom ochrony.

Jak dobrać kask do oczekiwań?

Kask rowerowy z górnej półki nie powinien ważyć więcej niż 200 gram. Są to jednak modele przeznaczone dla profesjonalistów, gdzie liczy się czas przejazdu oraz komfort użytkowania w trudnych warunkach. Dobierając np. kaski rowerowe Bontrager warto korzystać z doradztwa specjalistów, którzy posiadają kompleksową wiedzę na temat tego z jakich kompozytów został wykonany dany model oraz w jakich warunkach idealnie się sprawdzi. Warto także wybierać modele posiadające nowoczesne zapięcia, uniemożliwiające przypadkowe odpięcie się kasku.

Każdy cyklista powinien wiedzieć i pamiętać, że użytkowanie kasku rowerowego jest OBOWIĄZKOWE i należy tego bezwzględnie przestrzegać, ponieważ jego noszenie ma wpływ na bezpieczeństwo poruszającego się rowerem. Odpowiednio dobrany model, rozmiar oraz typ kasku to gwarancja bezpieczeństwa oraz wygody użytkowania.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 741 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Produkt zgodny z opisem, dostawa zamówienia jest szybka.
2024-04-11
Polecam. Intrukcja składania roweru mogłagy być bardziej precyzyjna, ale to zarzyt do producenta.
pixel