Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak się przygotować do nowego sezonu rowerowego?

2021-02-26
Jak się przygotować do nowego sezonu rowerowego?

Wiosna i coraz cieplejsza pogoda zachęca wielbicieli rowerowych wycieczek do tego, aby wyciągnąć swój rower z piwnicy. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że w każdym sezonie rower powinien być na nowo przygotowany do jazdy. Niestety, zwykłe umycie go z kurzu nie wystarczy – konieczna jest pełna konserwacja jednośladu, który całą zimę stał w jednym miejscu.

Przegląd, mycie, a także nasmarowanie wszystkich komponentów nie tylko przygotuje rower do jazdy w sezonie wiosna-lato, ale również sprawi, że użytkowanie pojazdu będzie o wiele przyjemniejsze. Zadbany, a jednocześnie sprawny rower pozwoli cieszyć się nim przez wiele lat. Dlatego tak istotne jest wykonanie pełnego serwisu oraz czyszczenia tuż przed tym jak zaczniemy z niego po raz kolejny korzystać.

Przygotowując się do sezonu warto również pamiętać o odpowiednich akcesoriach oraz odzieży – szczególnie polecane jest to osobom, które lubią długie wycieczki rowerowe lub zaczynają swoją przygodę z bardziej profesjonalnym kolarstwem.

Jak przygotować rower do sezonu?

Większość osób, które korzystają z rowerów jedynie sezonowo, przechowują go w blokowych rowerowniach, piwnicach lub garażach. Po wielu miesiącach ilość kurzu oraz pyłu, jaki się na nich pojawia się ogromna, dlatego też konieczne jest wyciągnięcie go na światło słoneczne i zweryfikowanie, jakie czynności są niezbędne do jego przygotowania do jazdy.

W pierwszej kolejności konieczne jest porządne umycie roweru. Najlepiej zapewnić sobie bieżący dostęp do wody i użycie jedynie specjalistycznych preparatów czyszczących. Sama woda z płynem do mycia naczyń może nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli zapomnieliśmy zmyć brud przed zamknięciem roweru w piwnicy.

W profesjonalne preparaty czyszczące można zaopatrzyć się w sklepach internetowych, zajmujących się sprzedażą rowerów. Takie płyny nie tylko delikatnie rozpuszczają brud, ale jednocześnie pielęgnują delikatne części rowerowe.

Smarowanie łańcucha – jak go wyczyścić?

Bez sprawnego łańcucha można jedynie pomarzyć o komfortowej jeździe po mieście czy szlakach rowerowych. Dlatego wyczyszczenie, a także nasmarowanie łańcucha przed pierwszą podróżą jest niezwykle istotne. Łańcuch należy najpierw odtłuścić (można go zdjąć lub skorzystać ze specjalnej maszynki). Przy ściąganiu łańcucha warto robić to delikatnie za pomocą rozkuwacza, aby nie uszkodzić żadnego z ogniw. Łańcuch można odtłuścić poprzez kąpiel w benzynie ekstrakcyjnej lub specjalnym preparacie, możliwym do zakupienia w profesjonalnym sklepie.

Po czyszczeniu konieczne jest nasmarowanie łańcucha. Dzięki temu jazda będzie bezpieczniejsza, a eksploatacja roweru mniejsza. Do smarowania konieczne jest użycie olejów do tego przeznaczonych. Wielu serwisantów poleca również dodanie oleju do systemu przerzutek czy mentek, aby rower działał bez zarzutu w dłuższych trasach.

Wymiana lub pompowanie opon

Za sprawność roweru odpowiada również stan opon. Dlatego konieczna jest ocena ich przydatności i w przypadku stwierdzenia problemów – konserwacja. Dobry stan opon podczas jazdy zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo rowerzyście. Dlatego jeśli zauważyliśmy starty bieżnik lub pękniętą gumę – konieczna jest wymiana ogumienia lub całej opony. W tym względzie polecamy w szczególności opony Schwalbe lub Bontrager. Pamiętaj, że warto też przy okazji sprawdzić ciśnienie w oponie, a w razie potrzeby napompować je. Zbyt mało powietrza przyspiesza zużycie bieżnika, a także spowalnia jazdę.

Przegląd i serwis hamulców rowerowych

Bez sprawnych hamulców rowerowych jazda na rowerze jest niebezpieczna. Dlatego warto wcześniej sprawdzić zużycie klocków hamulcowych, a także sprawność całego mechanizmu. Jeśli nie jesteśmy w stanie zweryfikować tego samemu, rower można oddać do profesjonalnego serwisu, gdzie w razie potrzeby zużyte części zostaną wymienione.

Odzież i akcesoria rowerowe na nowy sezon

Nowy sezon rowerowy warto zacząć również z nowymi akcesoriami oraz specjalistyczną odzieżą sportową przeznaczoną na rower. Nawet jeśli na rowerze jeździmy okazjonalnie, posiadanie spodni czy koszulki dostosowanej do jazdy oraz uprawiania sportu z pewnością przyniesie sporo korzyści – zwłaszcza podczas upałów. Wbrew pozorom specjalistyczna odzież na rower nie jest taka droga, a będzie służyła przez jeden lub kilka sezonów.

Przy okazji warto wymienić akcesoria rowerowe. Co sezon warto zdjąć zardzewiały dzwonek czy koszyk i zamontować nowe. To samo tyczy się uchwytów na telefon czy liczników, a także żarówek w lampkach.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 894 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Szybko , sprawnie.
2024-05-23
Super, szybko i bardzo sprawnie.
pixel