Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przygotować się do rowerowej wycieczki po górach?

2022-03-23
Jak przygotować się do rowerowej wycieczki po górach?

Górskie szlaki są nie tylko przepiękne i bogate w ciekawe miejsca, ale również trudne i wymagające. Wybierając się na wycieczkę, warto wcześniej dokładnie ją zaplanować. Ilość tras rowerowych oraz poziomy ich trudności są dostosowane tak, aby każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie. Jednak wiele osób zastanawia się co zabrać na wyprawę rowerową i jak odpowiednio się do niej przygotować?

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej w góry?

Górskie tereny są trudne i wymagające, dlatego każdy rowerzysta powinien pamiętać o solidnym przygotowaniu się do takiej wyprawy. To nie tylko odpowiednia kondycja, czy sprzęt, ale również dobrze zaplanowana trasa. Dodatkowo konieczny będzie dobry rower do jazdy po górach. Pierwszą czynnością, którą należy zrobić to sprawdzić stan techniczny jednośladu. Nierówny teren, wzniesienia i zjazdy są wymagające, dlatego każdy rowerzysta dbający o swoje bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy, musi dokładnie sprawdzić wszystkie części swojego pojazdu i w razie konieczności wymienić na nowe. Kolejną czynnością jest dobranie odpowiedniego kasku, który na rowerowe wyprawy w trudne tereny jest wręcz obowiązkowy. Dodatkowo warto skompletować części zapasowe, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie awarii w trasie. Warto pamiętać, że wyprawa rowerowa w góry jest wymagająca zarówno dla cyklisty, jak i jego roweru. Na tych odcinkach znacznie łatwiej o uszkodzenia, dlatego warto mieć ze sobą:

  • dwie zapasowe dętki,
  • spinkę do łańcucha,
  • skuwacz,
  • multitool,
  • pompkę.

Warto również zabrać taśmę izolacyjną, opaski zaciskowe, olej do łańcucha oraz szmatkę i jednorazowe rękawiczki.

Ważnym elementem jest również apteczka. Jeszcze przed wyprawą należy dokładnie sprawdzić przydatność wszystkich leków i przyborów medycznych lub skompletować zestaw na nowo. Koniecznie należy zabrać ze sobą: leki przeciwbólowe, maści lub żele na urazy i stłuczenia, plastry opatrunkowe, gazy jałowe, czy bandaże elastyczne.

Górskie wyprawy rowerowe wymagają odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Wybierając szlak wycieczki, warto zwrócić uwagę na jej trudność oraz długość. Dobrze, aby była dostosowana do możliwości kondycyjnych wszystkich uczestników. Planując trasę, warto także uwzględnić zapas czasowy na wypadek wystąpienie nieprzewidzianych sytuacji. Pozwoli to na spokojny powrót do miejsca końcowego lub noclegowego, zanim zapadnie zmrok.

Rower górski Kross Hexagon 2022

Na górskie wyprawy polecamy wybrać sprawdzony model - Kross Hexagon 2022

Wyprawa rowerowa - co zabrać?

Wybierając się na wyprawę w góry, konieczne jest zabranie ze sobą kilku niezbędnych rzeczy. Pierwszą z nich będzie zestaw naprawczy jednośladu. Awaria może zdarzyć się wszędzie, ale warto pamiętać, że górskie trasy są bardziej wymagające dla naszego sprzętu. Kolejnym ważnym elementem jest apteczka. Na stromych, czy trudnych szlakach łatwiej o urazy, czy wypadek, dlatego dobrze jest przygotować się na taką sytuację. Wygodna i sportowa odzież znacząco wpłynie na komfort jazdy. To samo dotyczy butów, które muszą być sportowe i odpowiednio dobrane. Należy pamiętać również o zmienności pogody i być na to przygotowanym, dlatego dobrze jest mieć ze sobą coś cieplejszego np. kurtkę. Dodatkowo należy wyposażyć się w mapę, powerbanka, nawigację, odpowiednią ilość wody czy wysokokaloryczne przekąski. Takie wyposażenie zapewni odpowiednie przygotowanie na górską wyprawę.

O czym należy pamiętać w trakcie wyprawy rowerowej w górach?

Wyruszając na górskie trasy w pierwszej kolejności, należy upewnić się, czy wszystkie niezbędne rzeczy są spakowane, a bateria w telefonie w pełni naładowana. Podczas wycieczki w słońcu warto mieć okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem, który zapobiegnie poparzeniu. Odpowiednie nawodnienie oraz odżywianie również będzie kluczowe. Warto mierzyć siły na zamiary i nie przeciążać organizmu, dlatego konieczne są regularne postoje tak, aby odpocząć i zregenerować siły. Dodatkowo na spokojnie można rozciągnąć mięśnie, zapobiegnie to gromadzeniu się kwasu mlekowego. To również dobra okazja do podziwiania widoków. Podczas całej wyprawy kluczowe jest skupienie i rozwaga na trasie, które należą do trudnych i wymagających. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Dodatkowo należy zwracać uwagę na oznaczenia szlaków.

Turyści uwielbiają górskie tereny nie tylko do pieszych wędrówek, ale również rowerowych wycieczek. Odpowiedni sprzęt i przygotowanie sprawią, że wyprawa będzie ciekawą, bezpieczną i niezapomnianą przygodą.

Rower górski Cube Aim 2022

Komfortowy sprzęt, na którym przejedziesz wiele kilometrów, nawet w trudnych warunkach? To Cube Aim 2022

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1075 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-23
Wszystko dobrze, super sklep, i świetna obsługa.
2024-07-19
Wszystko zgodnie z zamówieniem polecam sprzedawcę
pixel