Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o rower elektryczny? Poznaj najważniejsze zasady!

2019-04-11
Jak dbać o rower elektryczny? Poznaj najważniejsze zasady!

Rowery elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, jest to bowiem doskonały środek transportu, który pozwala na ekologiczne i bardzo wygodne dotarcie do celu. Tego typu pojazdy zazwyczaj kosztują od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy - wszystko zależy od modelu oraz wymagań kupującego. Droższe modele zainteresują profesjonalnych rowerzystów, a te tańsze sprawdzą się do jazdy miejskiej i mniej wymagającej. Każdy rower od renomowanej marki powinien służyć przez lata. Jednak, aby było to możliwe, należy odpowiednio zadbać o ten pojazd.

Zadbaj o akumulator i pamiętaj o regularnym serwisie pojazdu

Najważniejszym elementem każdego roweru elektrycznego jest jego akumulator, czyli specjalna bateria zasilająca. Ładuje się ją poprzez podłączenie pojazdu do standardowego gniazdka elektrycznego na określony czas. Jedno ładowanie pozwala najczęściej na przejechanie kilkudziesięciu kilometrów, jednak nowoczesne modele pozwalają czasami nawet na przekroczenie stu kilometrów na jednym ładowaniu. Wszystko zależy od wydajności akumulatora. Jednak, aby był on w pełni sprawny przez długi czas i nie tracił swojej pełnej sprawności i funkcjonalności, warto odpowiednio o niego zadbać. Ważne jest, aby przechowywać rower elektryczny w temperaturze nie niższej niż 10 stopni Celsjusza. Dotyczy to zarówno baterii litowych, jak i kwasowych. Ponadto nie powinno się dopuszczać do pozostawiania roweru bezczynnie na rozładowanej baterii na zbyt długo. W przypadku odstawienia pojazdu na zimę należy regularnie sprawdzać poziom baterii i w razie potrzeby ją doładować. W rozładowanym akumulatorze może dochodzić do procesów chemicznych, które negatywnie wpływają na żywotność baterii.

Rower elektryczny, tak samo, jak rower klasyczny bez dodatkowego napędu, wymaga odpowiedniej konserwacji i serwisu zarówno na zakończenie sezonu, jak i na jego rozpoczęcie. Parametry pojazdu warto sprawdzać również w trakcie trwania okresu użytkowania. Ważne, aby w oponach było utrzymane odpowiednie ciśnienie, a wszystkie elementy elektryczne były w pełni sprawne. Dobry stan techniczny w przypadku rowerów elektrycznych jest szczególnie istotny, ponieważ ich naprawa może być kosztowna. Dlatego, jeśli posiadasz rower elektryczny miejski lub trekkingowy, to koniecznie dbaj o niego odpowiednio przez cały sezon i poza nim. Stosuj w odpowiedni sposób tryb wspomagania jazdy oraz pamiętaj, że płynna jazda ma duży wpływ na ogólną kondycję pojazdu. Nie zapominaj o dbaniu o baterię oraz regularnie sprawdzaj stan zasilania oraz sprawność hamulców i manetki gazu, aby mieć pewność, że poruszanie się na tym pojeździe będzie w pełni bezpieczne.

Zabezpiecz pojazd przed zimą i przed złodziejami

Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie roweru na koniec sezonu. Przed odstawieniem pojazdu do garażu lub piwnicy bądź innego schowka, warto odwiedzić sklep z rowerami elektrycznymi, gdzie świadczone są profesjonalne usługi serwisowe dla tego typu pojazdów. Zostanie on tam odpowiednio przebadany pod kątem technicznym, a wszystkie elementy wymagające konserwacji zostaną odpowiednio zabezpieczone na okres nieużywania pojazdu. Dzięki temu na wiosnę wystarczy ponownie odwiedzić serwis rowerów elektrycznych, aby sprawdzić ciśnienie w kołach oraz inne parametry i nie będzie trzeba dokonywać żadnych napraw ani kosztownych wymian elementów roweru elektrycznego. Oczywiście pod warunkiem, że poza serwisowaniem właściciel zadba o odpowiednie warunki przechowywania pojazdu zimą.

Poza zabezpieczeniem przed niższymi temperaturami oraz okresem bezczynności pojazdu warto zadbać o bezpieczne przechowywanie pojazdu. Rowery elektryczne są stosunkowo drogie, jak na jednoślady i dlatego bardzo często są celem złodziei. Dlatego warto znaleźć dla swojego pojazdu odpowiednie miejsce, w którym będzie on bezpieczny i nie będzie kusił osób trzecich pod jego bezprawnym przywłaszczeniem. Dobre zabezpieczenie Twojej własności pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemności związanych z dochodzeniem i śledztwem policyjnym w sprawie kradzieży oraz przede wszystkim przed utratą pojazdu, który może zostać bardzo szybko sprzedany przez złodzieja, przez co trudno będzie go ostatecznie odnaleźć. Dlatego, zamiast ryzykować trzymanie go pod wiatą przed blokiem, warto zadbać o jego codzienne wnoszenie do piwnicy lub mieszkania. Sprawdzi się także dobrze zabezpieczony garaż lub skrytka lokatorska zamykana na klucz. Miejsca, w których nie będzie stał na widoku, sprawią, że rower nie tylko będzie bezpieczny, ale także nie będzie narażony na negatywne działanie wilgoci i zmiennych temperatur.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 741 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Najlepszy sklep rowerowy z jakim miałem przyjemność robić zakupy. Pan Krzysztof świetnie doradził. Polecam!
2024-04-11
Produkt zgodny z opisem, dostawa zamówienia jest szybka.
pixel