Czym jest system MIPS w kaskach rowerowych?

Cykliści z roku na rok są coraz bardziej świadomi kwestii dotyczących bezpieczeństwa podczas przejażdżki. Inwestują w sprzęt, który zapewni im komfort i ochronę. Kask staje się nieodzownym elementem chroniącym zdrowie i życie. Producenci starają się, aby spełniał on wszystkie wymagania i w jak najlepszym stopniu zabezpieczał głowę przed ewentualnym urazem.
Czym jest system MIPS?
MIPS to skrót od angielskiej nazwy Multidirectional Impact Protection System i oznacza wielokierunkowy system ochrony mózgu, który ma na celu rozproszyć siłę w chwili wypadku. Jest stosowany podczas produkcji kasków rowerowych, narciarskich i snowboardowych. Coraz częściej można go również spotkać w kaskach motocyklowych. Ten system ochrony naśladuje naturalne zachowanie ciała, a dokładniej mózgu.To dodatkowa warstwa przymocowana na elastycznych zaczepach, która oddziela skorupę kasku, od części odpowiedzialnych za trzymanie go na głowie.
Ta technologia została stworzona przez szwedzkich naukowców oraz badaczy medycznych, których celem było opracowanie technologii, zwiększającej pozom ochrony. W 2000 roku został przetestowany pierwszy kask z systemem MIPS, który jak się okazało, zmniejsza przyspieszenie obrotowe, dzięki czemu okrycie głowy stało się bardziej bezpieczne.
Technologia MIPS została tak opracowana, aby była dopasowana do każdego kasku. Ponadto jego zamontowanie nie wpływa z żaden sposób na wygodę, wentylację oraz komfort. Jedyna znacząca różnica to zwiększony poziom bezpieczeństwa.
Kask Bontrager Ballista MIPS
Dlaczego system MIPS jest stosowany w kaskach i czy we wszystkich?
Działanie wielokierunkowego systemu ochrony przed uderzeniami MIPS nie jest skomplikowane, ale za to wyjątkowe. Wykorzystuje on te same aspekty, na których opiera się mózg. Polega to na odizolowaniu jednej warstwy kasku, która przylega do głowy od przeciążeń i możliwych ruchów skorupy w trakcie wypadku. W ten sposób część głowy podczas upadku nie zostanie odsłonięta.
W sytuacji, kiedy dochodzi do uderzenia o coś twardego, MIPS powoduje kilkumilimetrowy poślizg, którego zadaniem jest ochrona mózgu. Przyczynia się on również do zmniejszenia siły, jaka jest kierowana podczas uderzenia na głowę.
MIPS można kreślić jako wkładkę, która zawsze pozostaje w tym samym miejscu, chroniąc głowę.
Technologia MIPS składa się z trzech elementów:
- wykładziny EPS,
- wykładziny o niskim współczynniku tarcia,
- elastomerowego systemu mocowania pomiędzy nimi.
W sytuacji narażenia na działanie sił obrotowych, zapewniają możliwość niezależnego poruszania się EPS wokół głowicy. Przed zakupem kasku należy sprawdzić, czy posiada on system MIPS, ponieważ nie jest on obowiązkowym wyposażeniem.
Dlaczego warto wybrak kask z systemem MIPS?
Zastanawiając się nad kupnem kasku, warto przemyśleć zakup modelu wyposażonego w system MIPS. Jego istotną zaletą, jest skuteczność ochrony, jaką zapewnia. Dodatkowo jest osiągalna dla każdego, ponieważ jest coraz powszechniej dostępna.MIPS praktycznie stał się już obowiązkowym elementem w nakryciach głowy. To, czy dany produkt go posiada, można sprawdzić na dwa sposoby: na kasku znajduje się żółte logo, które informuje kupującego, że dany kask posiada system MIPS lub zajrzeć we wewnątrz kasku.
Kupując np. kask Bontrager z systemem MIPS, oprócz profesjonalnego dopasowania, warto zwrócić uwagę, aby zapewniał doskonałą ochronę i perfekcyjną wentylację. Dzięki tym funkcjom idealnie sprawdzi się zarówno w mieście, jak i na szlaku. Ciekawym rozwiązaniem może być również dodatkowa funkcja w postaci daszka, który można w dowolnej chwili zdjąć. Atrakcyjny wygląd także jest ważny. Dostępność kolorystyki spełni oczekiwania zarówno co do jasnych, jak i ciemnych odcieni. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się zakup kasku z systemem mocowania Blendr, umożliwi to założenie oświetlenia i kamery. Kaski posiadające system MIPS nie muszą być drogie.
Kask Bontrager Quantum MIPS
Zakup kasku należy traktować jako inwestycję we własne zdrowie i warto to robić w profesjonalnych sklepach rowerowych. Zdecydowanie złym pomysłem jest nabycie używanego, który zazwyczaj nie spełnia swojej funkcji. Profesjonalny kask musi być dopasowany indywidualnie do głowy rowerzysty. Powinien dobrze przylegać na całej powierzchni i nie przesuwać się. Tylko wtedy w pełni zabezpieczy przed ewentualnymi urazami.